Winnipeg East Female Hockey

2019 Stars Cup Schedule and Results

Final Standings

Divison GOLD SILVER BRONZE
Novice A1  Brandon Wheat Kings  Stars Purple  SW Blizzard
Novice A2  Elkhorn Jr. Canadians  Ile Des Chenes  Kenora Yetis 
Novice A3  Brandon Wheat Kings  Stars White  Dryden Paper Queens
Atom A1  Stars Purple  Strom Orange  Brandon Wheat Kings
Atom A2  Grand Plains Ice Dogs  Fort Frances Leafs  Kenora Blizzard
Peewee A1  Brandon Wheat Kings  SW Stingrays  Dryden Moose
Peewee A2  Grand Plains Ice Dogs   Thunder Bay Fury   Fort Frances Leafs
Bantam A1  Thunder Bay Queens  Dryden Warriors  Wpg Stars
Bantam A2  LOTW Flyers  Wpg Stars   Fort Frances Devils

50/50 and Silent Auction Results

50/50 Winning ticket #0625 - Colleen A.

Prizes can be claimed with your winning ticket (or ID) at Southdale Arena on Sunday, March 24 between 8:30AM and 2 PM.

  1. Lottery - 095810 - Melissa H.
  2. Moose Suite - 178476 - Jasan C.
  3. Family Membership Package - 179177 - Stef T.
  4. Orthodontics Package - 179219 - Michelle S.
  5. Jet's Package - 178404 - Kim Go.
  6. Browning Outdoor Camo - 179189 - Sam G.
  7. Games Night Package - 095879 - Bella C.
  8. Bar Fridge - 178467 - Kim Ge.
  9. Wine Package - 183564 - Josh S.
  10. Bday Party Pack - 169215 - Ashley D.
  11. Outdoor Patio Heater - 101004 - Heather L.
  12. Tool Package - 178252 - Carolyn T.
  13. Thermea - 095957 - Pam S.
  14. Home Package - 178376 - Suzie L.
  15. Gift Card Package - 138946 - Candace G.
  16. Create and Enjoy - 179109 - Amanda P.
  17. Mystery - 138975 - Jack N.
  18. Bailey Bram Camp - 179003 - B. Palmer
  19. Jets Fire Pit - 101025 - John J.
  • Loonie Stick East End - Connelluy M.
  • Loonie Stick Southdale - Raylene L.

Congratulations to all the prize winners and thanks to everyone for your support.

 

All Stars Cup 2019 games are played from March 22nd through to March 24th at either East End Arena, or Southdale Arena.

NOVICE A1
TEAM NAME POINTS
Brandon Wheat Kings  6
Stars Purple  4
Stars White  0
Southwest Blizzard  2

to Novice A1 schedule

NOVICE A2
TEAM NAME POINTS
Elkhorn Jr Canadians  6
Hughes Red Devils  0
Ile Des Chenes  6
Kenora Huskies  2
Kenora Yeti  4
Wpg Stars  0

to Novice A2 schedule

NOVICE A3
TEAM NAME POINTS
Brandon Mini Wheat Kings  6
Dryden Paper Queens  2
Winnipeg Polar Bears  0
Wpg Stars  4

to Novice A3 schedule

ATOM A1
TEAM NAME POINTS
Brandon Wheat Kings  1
Stars Purple  4
Stars White  1
Wpg Storm Orange  6

to Atom A1 schedule

ATOM A2 Round Robin - Pool A ATOM A2 Round Robin - Pool B ATOM A2 Round Robin - Pool C
TEAM NAME POINTS TEAM NAME POINTS TEAM NAME POINTS
Elkhorn Jr Canadians  2 Grand Plains Ice Dogs  4 Kenora Blizzard  4
Fort Frances Leafs  4 LOTW Bandits  1 LOTW Ice Divas  2
Stars Purple  0 Stars White  1 Stars Yellow  0
ATOM A2 Playdown - Pool X ATOM A2 Playdown - Pool Y ATOM A2 Playdown - Pool Z
TEAM NAME POINTS TEAM NAME POINTS TEAM NAME POINTS
1st Pool A - Fort Frances Leafs  2 2nd Pool A - Elkhorn Jr Canadians  4 3rd Pool A -Stars Purple  2
1st Pool B - Grand Plains Ice Dogs  4 2nd Pool B - Stars White  2 3rd Pool B -LOTW Bandits  4
1st Pool C - Kenora Blizzard  0 2nd Pool C - LOTW Ice Divas  0 3rd Pool C - Stars Yellow  0

to Atom A2 schedule

PEEWEE A1 POOL
TEAM NAME POINTS
Brandon Wheat Kings  5
Dryden Moose  2
Southwest Stingrays  4
Wpg Stars  1

to Peewee A1 schedule

PEEWEE A2 - Pool A PEEWEE A2 - Pool B PEEWEE A2 - Pool C PEEWEE A2 - Pool D
TEAM NAME PTS TEAM NAME PTS TEAM NAME PTS TEAM NAME PTS
Brandon Wheat Kings  2 Elkhorn Jr Canadians  2 K Town Inferno  4 LOTW Venom  2
Fort Frances Leafs  4 Grand Plains Ice Dogs  4 Oakville Wolverines  0 Stars White  0
Stars Purple  0 Kenora Snipers  0 Peguis Warriors  2 Thunder Bay Fury  4

 to Peewee A2 schedule

Bantam A1 POOL
TEAM NAME POINTS
Dryden Warriors  2
Rat River Saints  0
Thunder Bay Queens  6
Winnipeg Stars  2

to Bantam A1 schedule

Bantam A2 POOL
TEAM NAME POINTS
Fort Frances Devils  2
Fort Frances Goonies  2
LOW Flyers  6
Wpg Stars  2

to Bantam A2 schedule

Schedules

All Stars Cup 2019 games are played from March 22nd through to March 24th at either East End Arena, or Southdale Arena.

NOVICE A1
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE ARENA
Thursday 6:15 PM Round Robin Stars Purple  9 (7) Stars White  2 Southdale CC
Friday 7:30 PM Round Robin Southwest Blizzard  4 Stars Purple  5 Southdale CC
Friday 7:45 PM Round Robin Brandon Wheat Kings  7 Stars White  1 Southdale CC
Saturday 12:00 PM Round Robin Southwest Blizzard  3 Brandon Wheat Kings  6 Southdale CC
Saturday 6:30 PM Round Robin Stars White  4 Southwest Blizzard  7 Southdale CC
Saturday 7:45 PM Round Robin Stars Purple  2 Brandon Wheat Kings  6 Southdale CC
Sunday 2:45 PM Bronze Game 3rd - SW Blizzard  7  4th - Stars White  2 Southdale CC
Sunday 4:00 PM Gold Game 1st - Brandon Wheat Kings  8 2nd - Stars Purple  1 SouthdaleCC

back to standings

NOVICE A2
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Friday 3:45 PM Round Robin Elkhorn Jr Canadians  8 (7) Hughes Red Devils  1 Southdale CC
Friday 5:00 PM Round Robin Ile Des Chenes  8 (7) Kenora Huskies  1 Southdale CC
Friday 6:15 PM Round Robin Kenora Yetis  4 Wpg Stars  0 Southdale CC
Saturday 9:45 AM Round Robin Hughes Red Devils  3 Ile Des Chenes  7 Southdale CC
Saturday 10:45 AM Round Robin Wpg Stars  0 Elkhorn Jr Canadians  14 (7) Southdale CC
Saturday 11:00 AM Round Robin Kenora Huskies  2 Kenora Yetis  6 Southdale CC
Saturday 3:45 PM Round Robin Kenora Huskies  6 Hughes Red Devils  5 Southdale CC
Saturday 4:00 PM Round Robin Ile Des Chenes  13 (7) Wpg Stars  0 Southdale CC
Saturday 5:00 PM Round Robin Kenora Yetis  0 Elkhorn Jr Canadians  6 Southdale CC
Sunday 11:00 AM Consolation 5th - Huges Red Devils  7 6th - Wpg Stars  4 Southdale CC
Sunday 12:15 PM Bronze 3rd - Kenora Yetis  4 4th - Kenroa Huskies  1 Southdale CC
Sunday 1:30 PM Gold 1st - Elkhorn Jr Candians

(20/(20+1)*100 = 95%
 5 2nd - Ile Des Chenes

(21/(21+4) * 100 = 84%
 2 Southdale CC

back to standings

NOVICE A3
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Friday 4:00 PM Round Robin Dryden Paper Queens  5 Wpg Polar Bears  2 Southdale CC
Friday 5:15 PM Round Robin Brandon Mini Wheat Kings  10 (7) Wpg Stars 2 Southdale CC
Saturday 9:30 AM Round Robin Brandon Mini Wheat Kings  4 Dryden Paper Queens  2 Southdale CC
Saturday 5:15 PM Round Robin Wpg Stars  5 Dryden Paper Queens  4 Southdale CC
Saturday 7:30 PM Round Robin Wpg Polar Bears  0 Brandon Mini Wheat Kings  12 (7) Southdale CC
Sunday 8:15 AM Round Robin Wpg Stars  9 (7) Wpg Polar Bears  1 Southdale CC
Sunday 10:45 AM Bronze 3rd - Dryden Paper Queens  11 4th - Polar Bears  4 Southdale CC
Sunday 12:00 PM Gold 1st - Brandon Wheat Kings  6 2nd - Wpg Stars  4 Southdale CC

back to standings

ATOM A1
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Thursday 6:30 PM Round Robin Stars Purple  2 Stars White  0 Southdale CC
Friday 5:15 PM Round Robin Brandon Wheat Kings  0 Stars Purple  5 East End CC
Friday 5:30 PM Round Robin Stars White  1 Wpg Storm Orange  5 East End CC
Saturday 12:00 PM Round Robin Stars White  0 Brandon Wheat Kings  0 East End CC
Saturday 1:30 PM Round Robin Wpg Storm Orange  3 Stars Purple  1 East End CC
Saturday 6:30 PM Round Robin Wpg Storm Orange  3 Brandon Wheat Kings  2 East End CC
Sunday 11:15 AM Bronze 3rd - Brandon Wheat Kings  2 4th - Stars White  1 East End CC
Sunday 12:30 PM Gold 1st - Wpg Storm Orange  2 2nd - Stars Purple  3 East End CC

back to standings

ATOM A2
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Friday 4:00 PM RR - Pool A Fort Frances Leafs  3 Elk Horn Jr Canadians  1 East End CC
Friday 4:15 PM RR - Pool B LOTW Bandits  0 Grand Plains Ice Dogs  5 East End CC
Friday 4:30 PM RR- Pool C LOTW Ice Divas  1 Kenora Blizzard  2 East End CC
Friday 7:45 PM RR - Pool A Elk Horn Jr Canadians  12 (7) Stars Purple  2 East End CC
Friday 8:00 PM RR - Pool B Grand Plains Ice Dogs  2 Stars White  1 East End CC
Friday 8:15 PM RR- Pool C Kenora Blizzard  11 (7) Stars Yellow  0 East End CC
Saturday 8:45 AM RR - Pool A Stars Purple  0 Fort Frances Leafs  7 East End CC
Saturday 9:30 AM RR- Pool C Stars Yellow  0 LOTW Ice Divas  16 (7) East End CC
Saturday 9:45 AM RR - Pool B Stars White  2 LOTW Bandits  2 East End CC
Saturday 3:00 PM Playdown Pool X Fort Frances Leafs  0 Grand Plains Ice Dogs  2 East End CC
Saturday 4:00 PM Playdown Pool Y Elk Horn Jr Canadians  3 Stars White  1 East End CC
Saturday 5:00 PM Playdown Pool Z Stars Purple  1 LOTW Bandits  7 East End CC
Saturday 6:45 PM Playdown Pool X Grand Plains Ice Dogs  5 Kenora Blizzard  3 East End CC
Saturday 7:45 PM Playdown Pool Y Stars White  2 LOTW Ice Divas  1 East End CC
Saturday 8:45 PM Playdown Pool Z LOTW Bandits  5 Stars Yellow  0 East End CC
Sunday 8:15 AM Playdown Pool Z Stars Yellow  0 Stars Purple  10 East End CC
Sunday 8:30 AM Playdown Pool Y LOTW Ice Divas  0 Elk Horn Jr Canadians  1 East End CC
Sunday 8:45 AM Playdown Pool X Kenora Blizzard  2 Fort Frances Leafs  6 East End CC
Sunday 1:15 PM Gold 1st Pool X - Grand Plains Ice Dogs  3 2nd Pool X - Fort Frances Leafs  2 East End CC
Sunday 1:45 PM Bronze 3rd Pool X - Kenora Blizzard  4 1st Pool Y - Elkhorn jr Canadians  2 East End CC

back to standings

PEEWEE A1
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Friday 5:45 PM Round Robin Brandon Wheat Kings  4 Dryden Moose  0 East End CC
Saturday 10:00 AM Round Robin Southwest Stingrays  2 Wpg Stars  0 East End CC
Saturday 1:15 PM Round Robin Southwest Stingrays  2 Brandon Wheat Kings  2 Southdale CC
Saturday 1:45 PM Round Robin Wpg Stars  2 Dryden Moose  2 East End CC
Saturday 5:30 PM Round Robin Dryden Moose  2 Southwest Stingrays  2 East End CC
Saturday 7:30 PM Round Robin Wpg Stars  1 Brandon Wheat Kings  7 East End CC
Sunday 12:00 PM Gold 1st - Brandon Wheat Kings  4 2nd - SW Stingrays  2 East End CC
Sunday 12:15 PM Bronze 3rd - Dryden Moose  2 4th - Wpg Stars  0 East End CC

back to standings

PEEWEE A2
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Friday 2:45 PM RR - Pool A Fort Frances Leafs  2 Brandon Wheat Kings  1 Southdale CC
Friday 7:00 PM RR - Pool A Brandon Wheat Kings  4 Stars Purple  1 East End CC
Saturday 8:15 AM RR - Pool A Stars Purple  0 Fort Frances Leafs  4 Southdale CC
Friday 2:30 PM RR - Pool B Elkhorn Jr Canadians  4 Kenora Snipers  1 Southdale CC
Friday 6:45 PM RR - Pool B Kenora Snipers  0 Grand Plains Ice Dogs  5 East End CC
Saturday 8:30 AM RR - Pool B Grand Plains Ice Dogs  3 Elkhorn Jr Canadians  0 Southdale CC
Friday 2:45 PM RR - Pool C K Town Inferno  7 Peguis Warriors  5 East End CC
Friday 6:30 PM RR - Pool C Peguis Warriors  3 Oakville Wolverines  2 East End CC
Saturday 8:30 AM RR - Pool C Oakville Wolverines  3 K Town Inferno  7 East End CC
Friday 3:00 PM RR - Pool D LOTW Venom  2 Thunder Bay Fury  6 East End CC
Friday 6:30 PM RR - Pool D Thunder Bay Fury  5 Stars White  1 Southdale CC
Saturday 8:15 AM RR - Pool D Stars White  0 LOTW Venom  3 East End CC
Saturday - GM#70 6:15 PM Playdown 1st Pool A - Fort Frances Leafs  1 1st Pool B - Grand Plains Ice Dogs  2 Southdale CC
Saturday - GM#71 1:30 PM Playdown 1st Pool D - Thunder Bay Fury  5 1st Pool C - KTown Inferno  0 Southdale CC
Saturday - GM#72 12:30 PM Playdown 2nd Pool A - Brandon Wheat Kings  1 2nd Pool B - Elkhorn Canadians  4 East End CC
Saturday - GM#73 12:15 PM Playdown 2nd Pool D - LOTW Venom  6 2nd Pool C - Peguis Warriors  1 East End CC
Saturday - GM#74 1:15 PM Playdown 3rd Pool A - Stars Purple   1 3rd Pool B - Kenora Snipers  2 East End CC
Saturday - GM#75 2:30 PM Playdown 3rd Pool D - Stars White  0 3rd Pool C - Oakville Wolverines  0 East End CC
Sunday 9:45 AM Playdown - 11th/12th Loser Game 74 - Stars Purple  5 Loser Game 75 - Oakeville Wolverines  0 Southdale CC
Sunday 9:30 AM Playdown - 9th/10th Winner Game 74 - Kenora Snipers  3 Winner Game 75 - Stars White   1 Southdale CC
Sunday 10:00 AM Playdown - 7th/8th Loser Game 72 - Brandon Wheat Kings  0 Loser Game 73 - Pequis Warriors  0 East End CC
Sunday 9:45 AM Playdown - 5th/6th Winner Game 72 - Elkhorn Canadians  8 Winner Game 73 - LOTW Venom  1 East End CC
Sunday 9:30 AM Bronze Loser Game 70 - Fort Frances Leafs  4 Loser Game 71 - KTown Inferno  3 East End CC
Sunday 10:45 AM Gold Winner Game 70 - Grand Plains Ice Dogs  1 (SO) Winner Game 71 - Thunder Bay Fury  0 East End CC

back to standings

Bantam A1
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Friday 8:45 PM Round Robin Thunder Bay Queens  4 Rat River Saints  0 Southdale CC
Saturday 10:45 AM Round Robin Winnipeg Stars  1 Thunder Bay Queens  2 East End CC
Saturday 2:30 PM Round Robin Rat River Saints  2 Winnipeg Stars  3 Southdale CC
Saturday 2:45 PM Round Robin Thunder Bay Queens  3 Dryden Warriors  0 Southdale CC
Saturday 6:15 PM Round Robin Rat River Saints  1 Dryden Warriors  6 East End CC
Sunday 11:00 AM Round Robin Dryden Warriors  0 Winnipeg Stars  0 East End CC
Sunday 2:30 PM Bronze

3rd - Winnipeg Stars

(4/(4+4))*100=50%

 2 4th - Rat Rivers Saints  0 Southdale CC
Sunday 3:45 PM Gold 1st - Thunder Bay Queens  2

2nd - Dryden Warriors

(6(6+4))*100=60%

 1 Southdale CC

back to standings

Bantam A2
DATE TIME GAME HOME SCORE AWAY SCORE RINK
Saturday 11:00 AM Round Robin Fort Frances Devils  2 Wpg Stars  1 East End CC
Saturday 11:15 AM Round Robin Fort Frances Goonies  0 LOW Flyers  5 East End CC
Saturday 2:45 PM Round Robin LOW Flyers  2 Wpg Stars  0 East End CC
Saturday 5:15 PM Round Robin Fort Frances Goonies  6 Fort Frances Devils  2 East End CC
Saturday 8:45 PM Round Robin Wpg Stars  4 Fort Frances Goonies  0 Southdale CC
Sunday 8:30 AM Round Robin LOW Flyers  2 Fort Frances Devils  0  Southdale CC
Sunday 1:30 PM Bronze

3rd - Fort Frances Goonies

(6/(6+6))*100 = 50%

 0

4th - Fort Frances Devils

(4/(4+7))*100 = 36%

 2 East End CC
Sunday 1:15 PM Gold 1st - LOTW Flyers  4

2nd - Wpg Stars

(5/(5+2))*100 = 71%

 1 Southdale CC

back to standings

Stars Cup Rules and Regulations for 2019

  1. The Stars Cup Female Hockey tournament is sanctioned by Hockey Manitoba. All tournament games are played under Hockey Winnipeg rules. This includes major and minor penalty rules unless otherwise specified in the Stars Cup Tournament Rules and Regulations.
  2. All referee decisions are final.
  3. No Protests or Appeals are allowed.
  4. All games times are final. There are no substitutions to the schedule.
  5. Home team wears white jerseys, Away team wears dark jerseys. In the situation of a team only having one colour jersey, the other team is to accommodate and wear a different colour of jersey.
  6. Without exception (this includes time required for injuries), the duration of a round robin game will not exceed a clock time of 60 minutes from the start of the game. We will be following Hockey Winnipeg Rules SR-7 #4 (Page 91) for the wind-down of the clock.

Procedure for terminating a game if there is insufficient ice time left to complete it:

  1. When there are 4 minutes of ice time remaining for the game and more than 3 minutes remaining on the game clock, the timekeeper shall signal the On-Ice Officials and advise them that there is insufficient ice time left to finish the game
  2. On-Ice Officials shall immediately notify both teams that there are 2 minutes remaining in the game.
  3. The timekeeper shall reset the game clock to show 2 minutes. Stop time shall be used unless the “Mercy Rule” is in effect, at which time “running time” shall apply
  1. Period length will be following Hockey Winnipeg standards: 12 minutes / 12 minutes / 15 minutes
  2. No double shifting will be permitted, unless agreed upon by both Head Coaches and only when either team falls below 10 skaters. Any double shifting must be done fairly across the roster.
  3. Teams must be ready to play 15 minutes before their scheduled game time. If a team is not ready to play, one goal will be granted to the opposing team and an additional goal for every five minutes thereafter. An automatic game default will be assessed after 15 minutes. The defaulting team will be assessed the maximum goal differential.
  4. In order to ensure games are finished in the time allotted, there will no timeouts during tournament play.
  5. Mercy Rule: The maximum goal differential will be seven. In addition, the clock will begin running time with five minutes remaining in regulation time if the goal spread is five or more.
  6. Round Robin scoring will be two points for a win and one point for a tie.
  7. Any off-ice tournament issues must be in writing, signed by the head coach and presented to the Arena Convenor. Only those issues presented in this manner will be reviewed by the Arena Convenor and the Tournament Chair. This may include the following: clarification of rules and regulations; rosters; and/or replacement players.
  8. Coaches and managers are responsible for their players conduct.
  9. The sponsors of this tournament, its officials, arena management and all persons concerned with the tournament will not be held liable for any injury or accident which may be incurred by any player or team officials while participating in, coming to or going from the tournament.

Overtime

  1. There is no overtime in round robin play or consolation games. Overtime will be played PW A2 Playdown games and in medal games only.
  2. Overtime will be decided through a shootout.
    • After each team has taken three shots (from three different players), if the score remains tied, the shootout will proceed to sudden victory.
    • Sudden victory is achieved by each team sending one additional shooter, should one team score and the other not, a winner will be declared. If they both miss or both score, another set of players will participate until one team has scored and the other has not.
    • No player may shoot twice until everyone who is eligible has shot.
    • Additional information:
      • Away team starts
      • The ice will not be resurfaced
      • The teams will not change ends
      • The teams will alternate shots.

Round Robin Tie Breakers

IF playing in a division where all teams are played within group or division

In 2019, this applies to Novice A3, Novice A1, Atom A1, Peewee A1, Bantam A1/A2 (4 team loop)

  1. Head to head game results between the two or more teams tied will be the deciding factor
  2. Formula will be used: TOTAL GOALS FOR divided by (TOTAL GOALS FOR + TOTAL GOALS AGAINST), multiplied by 100. This formula produces a percent and favours the team with the lowest goals against. The team with the highest percent wins the tiebreaker and advances.
  3. If the above formula does not break the tie, the recorded time of each team’s first goal against in the first game of the round robin will be used to determine the team to advance. The team with the latest first goal against advances.
  4. If the teams are still tied, a coin toss will determine the tie-breaker.

IF playing in a division where not all teams are played within division

In 2019, this applies to Novice A2, Atom A2, Peewee A2 

  1. Formula will be used: TOTAL GOALS FOR divided by (TOTAL GOALS FOR + TOTAL GOALS AGAINST), multiplied by 100. This formula produces a percent and favours the team with the lowest goals against. The team with the highest percent wins the tiebreaker and advances.
  2. If the above formula does not break the tie, the recorded time of each team’s first goal against in the first game of the round robin will be used to determine the team to advance. The team with the latest first goal against advances.
  3. If the teams are still tied, a coin toss will determine the tie-breaker.

Novice Half Ice Development Program

Please visit Hockey Winnipeg to learn more about the novice half ice development program 

Good luck and have fun!